"Žūklės mėgėjų tikrinimas - tai tik viena iš mūsų kuruojamų sričių. Jei pradėčiau vardinti, kiek vien mūsų inspekcijai priklauso funkcijų, neužtektumėte lapų užsirašyti", - šypsosi mus į kompaniją sutikęs priimti Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento (KRAAD) Klaipėdos gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos viršininkas Vitalis Marozas.
Gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos darbuotojams tenka kontroliuoti ne tik mėgėjišką, bet ir verslinę žvejybą bei medžioklę, žūklės plotų nuomininkus, prekybą laukiniais gyvūnais ir augalais, voljerų ir aptvarų turėtojus, nagrinėti administracines bylas, reikalui esant, atstovauti teismuose. Kasdien tenka darbuotis su daugybe skirtingų šių sričių aspektų.
"Mūsų inspekcijoje dirba septyni žmonės. Darbo turime per akis ir jo kaskart daugėja. Štai nuo pavasario, įsigaliojus naujoms tinklų pardavimo ir įsigijimo taisyklėms, turėsime kontroliuoti ir šią sritį. O naujų etatų inspekcijoje nebus. Esame be galo dėkingi už pagalbą mūsų neetatiniams darbuotojams, kurie ranką ištiesia savanoriškai - padeda budint, reiduose", - pasakojo V. Marozas.
Šeimos pripranta
Į poledinės žūklės mėgėjų reidą išsiruošėme šeštadienį. 9 val. ryto jau laukiame prie KRAAD durų, kol V. Marozas savo komandai duoda paskutinius nurodymus. Šį kartą ant ledo išsiruošia kiek daugiau inspektorių. Kadangi vyksta visuotinis reidas visoje šalyje, į pagalbą atskuba ne tik neetatiniai savanoriai, bet ir kitų skyrių darbuotojai.
SKAIČIUS. Tądien ant Kuršių marių ledo ties Kairių poligonu žūklavo apie pusantro tūkstančio žvejų.
Kai paklausiu, ar dažnai tenka dirbti savaitgaliais, V. Marozas šypsosi: "Jei norime sugauti pažeidėjus, kitos išeities neturime. Privalome dirbti ne tik savaitgaliais, švenčių dienomis, bet ir naktimis. Toks darbas sudaro apie 50 procentų viso mūsų darbo laiko. Nieko nepadarysi, tokia jau specifika. Juk žmonės poilsiauti ir pramogauti gamtoje važiuoja būtent tokiu metu. Jei nenorime likti nieko nepešę, turime prie to prisitaikyti. Naktimis dažniausiai tenka tykoti brakonierių. Pavyzdžiui, randame jų paliktus tinklus ir laukiame pasaloje, kada brakonieriai ateis pasiimti laimikio."
Viršininko teigimu, šeimos nariai jau seniai susitaikė su tuo, jog jo laisvalaikiu paprastai nemato, nors iš pradžių tai suprasti ir būdavo sunku.
"Ačiū Dievui, neteko papulti į labai pavojingas situacijas. Šioje vietoje dirbu jau šešerius metus, dar nė karto neteko įlūžti", - šypsodamasis tris kartus nusispjovė V. Marozas.
Darbo įrankis - kantrybė
Vos iš Kairių gatvės pasukę į keliuką, vedantį Kairių poligono link, suvokėme, jog darbo aplinkosaugininkai turės nemažai - visos pakelės ir kitos įmanomos miškelio properšos užkištos automobiliais. Panašu, kad stintų išsiilgę žvejai, neišsigandę spaudžiančio šalčio, suplūdo iš visos Lietuvos. Palikę automobilius ir pro meldus žingsniuodami Kuršių marių link tuo įsitikinome dar labiau - marių ledas tolumoje tirštai nusėtas žvejų, kurie atrodo it ant ledo vykstančio roko festivalio dalyviai. Daugelis jų buvo atvykę su draugų būriu, pasistatę nuo vėjo saugančias palapines.
Kartu su V. Marozu keliaujame prie pirmojo kelyje pasitaikiusio žvejo. Pastarasis reidui pasiruošęs - žvejo mėgėjo bilietas galiojantis, ant kaklo kabo gelbėjimo smaigai, kuriuos žvejams privaloma turėti pagal nuo šių metų įsigaliojusias naujas žvejybos taisykles.
Antrajam žūklės mėgėjui pasiseka ne taip gerai. Bilietą padavęs kretingiškis baisiausiai nustemba, kai paaiškėja, jog šio galiojimo laikas pasibaigęs daugiau nei prieš mėnesį. V. Marozui tenka trauktis dokumentus ir tušinuką. Žūklautojui, kuris tikina, jog nepastebėjo, kada dokumentas pasibaigė, jis surašo protokolą. Kol pažeidėjas aimanuoja, o inspekcijos viršininkas bando sužinoti jo duomenis, stebiu V. Marozo elgesį. Įsitikinu, kad tai tvirtas, kantrus ir mandagus vyras. Jis kantriai laukia, kol pažeidėjas išsitrauks dokumentus, nieko nesako ir tada, kai nelaimėliui lemtingu momentu paskambina mama ir šis apie pasibaigusį žvejo bilietą ima pasakoti jai. Formalumai užtrunka, sutrikęs žvejys iš piniginės traukia penkiasdešimtinę ir teigia galintis susimokėti čia pat.
PAGALBININKAI. Vitalis Marozas (viduryje) džiaugiasi, jog į pagalbą aplinkosaugininkams dažnai atskuba neetatiniai savanoriškai prisidėti norintys darbuotojai.
"Anksčiau tokia procedūra buvo galima. Išrašydavom įprastą baudos kvitą ir žvejai galėdavo baudą susimokėti vietoje. Dabar to daryti nebegalima, tenka išrašyti protokolus. Grįžę nusprendžiame, kokią nuobaudą skirti. Jei žmogus gailisi ir nėra jokių sunkinančių aplinkybių, stengiamės skirti arba įspėjimą, arba minimalią baudą. Tiesa, pildyti protokolus ant ledo nėra labai lengva. Pildant dokumentus šąla ne tik rankos, bet ir tušinukas", - šypsojosi V. Marozas.
Iš karto skubu klausti, ar dažnai žvejai ir kiti pažeidėjai, norėdami išvengti atsakomybės, inspektoriams siūlo kyšį. V. Marozas neslepia - tokių atvejų, kaip ir kiekviename panašiame darbe, pasitaiko, ir ne taip jau retai.
"Man paimti kyšio neleidžia moralinė atsakomybė. Kaip galėčiau savo inspektoriams sakyti, jog to daryti negalima, jei pats elgčiausi priešingai?" - klausė straipsnio herojus.
Lydi gera nuotaika
Keliaujant toliau, žvejų vis tirštėja. Dauguma jų reidui pasiruošę - turi galiojančius žvejo bilietus, gelbėjimosi smaigus, neviršija leistino kabliukų skaičiaus. V. Marozas, kalbindamas poledinės žūklės mėgėjus ne tik prašo parodyti žvejo bilietą ar kitus reikalingus atributus. Jis taip pat paklausia, ar geras šiandien laimikis, iš kur žvejai atkeliavę, kiekvieną kartą palinki gero poilsio. Komunikabilų inspektorių žvejai sutinka taip pat gerai nusiteikę, pakalbinti šypsosi ir mielai atsako, nepriekaištauja paprašyti įrodyti, jog žūklauja nepažeisdami taisyklių.
"Piktų žvejų nėra daug. Dažniausiai pyksta tie, kurie nusižengia įstatymams. Žinoma, savo padaro ir ant ledo apšilimui vartojamas alkoholis. Tada kultūros dažnai pritrūksta. Tačiau tai tik išskirtiniai atvejai. Apskritai žvejai yra gerai nusiteikę žmonės. Juk jie atvažiuoja poilsiauti, todėl gera nuotaika neišvengiama", - pasakojo V. Marozas.
Su inspekcijos viršininku ant ledo praleidome kiek daugiau nei 2 valandas. Per tą laiką V. Marozui teko surašyti vos du protokolus. Ant ledo sutikome ne tik vyrų, bet ir moterų, taip pat tėvų atsivestų vaikų. Į poledinę žūklę atskubėjo žmonės iš įvairiausių Lietuvos kampelių - nuo Kretingos iki Varėnos.
Kai palikome inspektorius vienus, šie ant ledo praleido dar keletą valandų. Iš viso tądien ant Kuršių marių ledo ties Kairių poligonu žūklavo apie pusantro tūkstančio žvejų. Patikrinti - 975. 15 jų surašyti protokolai už galiojančio žvejo mėgėjo bilieto neturėjimą. Dešimtadalis žvejų neturėjo gelbėjimosi smaigų, tačiau už tai bausti nebuvo - tik įspėti.
Rašyti komentarą