"Vakarų ekspresas". 1991 08 15 ir 17

"Vakarų ekspresas". 1991 08 15 ir 17

Knygų apie žiniasklaidos teoriją, jos paskirtį ir vaidmenį visuomenėje prirašyta šimtai tūkstančių. Nuobodžias vadovėlines tiesas apie tai žurnalistikos studentams nuolat kartoja dėstytojai universitetuose, bet niekas niekada paprastais žodžiais nepasako, kad vienas pagrindinių žiniasklaidos uždavinių yra kova su negerovėmis.

Negerovių įvairiausiose srityse nestokojame iki šiol. Galima pavargti vardinant: duobės gatvėse, skylės kojinėse, bankų plėšikavimas, darbdavių tyčiojimasis iš darbuotojų, biurokratinis valdžios institucijų tyčiojimasis iš žmonių, žmonių tyčiojimas vieni iš kitų etc., etc., etc.

O paskutinysis praėjusio amžiaus dešimtmetis iš cenzūros išsivadavusiai Lietuvos žiniasklaidai buvo tiesiog lobių lobis. Pažvelgdavai į kairę - štai tau ir tema. Į dešinę - straipsnis. Žiūri į priekį - o ten visas publikacijų ciklas. Darbo kovojant su negerovėmis - iki kaklo.

Jo nuo pat pradžių ėmėsi ir "Vakarų ekspresas". Pavyzdžiui, žurnalistai pamatė, kaip Danėje vaikams už 3 rublius valandai išnuomojami "Optimist" klasės laiveliai.

"...duoda gelbėjimo liemenes ir, kaip sakoma, gero vėjo. O kas toliau, t. y. kas tada, kai vėjas nebe labai geras, bet peraugantis į škvalą. Tada labai tinka palyginimas "kaip skiedra vėtroje".

Pirmadienį berniukas, nesuvaldęs "Optimisto", įstrigo po tiltu. Ir nė iš vietos. Kaip visada, susirinko žioplių minia. Tokiame vaidmenyje atsidūrė ir treneris, beviltiškai gestikuliavęs rankomis nuo medinės prieplaukos. Daugiau jis nieko ir negalėjo padaryti, nes nėra nei katerio, nei paprasčiausios irklinės valties tokiam atvejui. O juk atvejai gali būti ir liūdnesni, ir niekas nežino, kada", - pastebėjo VE reporteriai.

Kur vandens pramogų parkas?

Žaliesiems apskritai visas Lietuvos pajūris, tiksliau, kai kurių verslo subjektų užmačios ir palankus valdžios požiūris į juos buvo viena didelė negerovė. Dar 1991-ųjų liepos viduryje Klaipėdos žaliųjų sąjunga paskelbė bado akciją prieš naujos naftos eksporto įmonės statybą ir pasistatė palapinę Danės skverelyje, prie Atgimimo kryžiaus.

Rugpjūčio 10-ąją bado akciją jie laikinai nutraukė "tikėdami, kad Vyriausybė be spaudimo priims protingą sprendimą, užtikrinantį švarų Lietuvos pajūrį ir alternatyvų apsirūpinimo nafta būdą". Na, o pačiai Vyriausybei buvo įteikta "Lietuvos gyventojų pasitarimo, įvykusio Klaipėdoje", rezoliucija su 15 tūkst. parašų.

Beje, vienas iš reikalavimų, išvardintų šioje rezoliucijoje, buvo toks: "Siūlome vietoje naftos eksporto-importo įmonės statybos Lietuvos pajūryje projektuoti ir pradėti poilsio-sveikatingumo kompleksų statybą."

Įdomu, kad, praėjus 25 metams, nei Klaipėdoje, nei Palangoje, nei kur kitur pajūryje taip ir neatsirado nė vieno vandens atrakcionų parko, nors tokių pristatė ir latviai, ir net Druskininkai...

Viskas blogai...

Aplinkos kokybė tais laikais išties buvo apgailėtina.

"Pramoninės ir komunalinės atliekos vis labiau teršia vandenis. Menkas malonumas dabar gyventi prie Nemuno. Kauno, Tilžės, Ragainės fabrikų teršalai tamsiomis spalvomis dažo upės vandenį, kur susidaro palankios sąlygos infekcinių ligų sukėlėjams daugintis. Šilutės higienos centras paskelbė duomenis, jog bakterinis vandens užterštumas Nemune, Kuršių mariose ir Šyšos upėje padidėjo. Pliažuose jis viršijo leistiną normą net 200-600 kartų."

O tuo metu Klaipėdos miesto valdyba nusprendė nutraukti miesto valymo įrenginių statybą. "Lenkų firma "Budimex" trejus metus statė įrenginius. Darbai nutraukti, nes trūksta 29 milijonų dolerių", - informavo VE. Tuo metu miesto valiutinis fondas buvo 453 000...

1991-aisiais trūko ir... viryklių. Klaipėdos gamybinės dujofikacijos valdybos ekonomistas V. Piktuižis skundėsi, kad įmonė per pirmąjį pusmetį gavo tik 220 viryklių, nors anksčiau šis skaičius siekdavo 1 000.

"Vagonas atėjo nepilnas, 10 viryklių nežinoma kryptimi dingo pakeliui. <...> Turi problemų ir gamyklos. Bresto gamykla beveik sustojo dėl stiklo orkaitėms stokos, todėl netenkina užsakymų, o importinių mes negauname", - skundėsi įmonės atstovas.

Bet ne tik mums buvo sunku. Štai ką Leningrade (taip parašyta, nors žinome, kad dar tų metų birželio 12 d. gyventojai balsavo referendume už tai, kad vietoje Leningrado jam būtų sugrąžintas istorinis vardas - Sankt Peterburgas. - Autor. past.) pamatė šiam miestui bulves tiekiančio Šilutės paruošų gamybinio susivienijimo direktoriaus pavaduotojas P. Girskis:

"Mačiau tokių dalykų, kuriuos net nežinau, kaip pavadinti. Gal tai jau pirmieji bado požymiai - žmonės plėšia bulvių vagonus. Juos turi saugoti policininkai. Apiplėšė ir vagoną iš Šilutės."

Choristai ant grindinio

Negerovės tiesiog badė akis visose įmanomose gyvenimo srityse. Tragišku finansavimu skundėsi Klaipėdos "Gilijos" mišraus choro meno vadovas ir dirigentas Remigijus Songaila, su choristais ką tik grįžęs iš Kantonigros (Ispanija), kur vykusiame tradiciniame folkloro ir polifoninės muzikos chorų festivalyje klaipėdiečiai laimėjo dvi trečiąsias vietas.

"Po gastrolių Katalonijoje iškart buvome pakviesti į tarptautinį konkursą Šveicarijoje. Deja, nuvykti negalėjome - trūko pinigų. Finansinė choro padėtis - nepavydėtina. Atėmė mokytojų namus, tad turime suktis, kaip išmanome. Šią išvyką parėmė kai kurios miesto įmonės, taip pat miesto Taryba. Autobusą paskolino "Litrybpromas", tačiau už jį reikės sumokėti.

Beje, Katalonijos miesto Oloto meras padėjo mums grįžti įteikdamas nemažą sumą valiutos. Striuka buvo su pinigais vykstant į festivalį - dvi dienas miegojome ant... grindinio", - guodėsi dirigentas.

Kaip gimė kai kurios gatvės

Na, bet gal užteks tų negerovių šiam antradieniui. Gyvenimas juk nėra vienspalvis. Būta ir gerų dalykų. Štai klaipėdiečiai, gyvenantys pietiniuose ir šiauriniuose miesto kvartaluose, šiomis dienomis turi puikią progą švęsti savo gatvių 25-ąjį gimtadienį. Būtent 1991-ųjų rugpjūtį miesto Savivaldybė leido gatvėms suteikti naujus pavadinimus:

"Buvusi Smiltelės gatvė nuo Nemuno g. iki Minijos g. nuo šiol vadinsis Senąja Smiltelės gatve.

Pietinėje miesto dalyje, 7 gyvenamajame kvartale, 5 ir 6 mikrorajone naujoms gatvėms suteikti pavadinimai:

- gatvę nuo Smiltelės g. iki Taikos pr. tęsinio, apjuosiančią naujai statomą mikrorajoną, pavadinti Karlskronos gatve;

- gatvę nuo Taikos pr. iki Jūrininkų pr. - Liubeko gatve;

- gatvę, prasidedančią nuo Smiltelės g. iki susikirtimo su Liubeko g. - Varpų gatve (kirtis gatvės pavadinimo žodyje nenurodomas. - Autor. past.).

Naujai statomo individualios statybos kvartalo prie įvažiavimo į Tauralaukį gatvės pavadintos:

- gatvė, prasidedanti nuo kelio į Tauralaukį, lygiagreti Kretingos g. - Žilvičių;

- gatvė, prasidedanti nuo įvažiavimo į Tauralaukį, lygiagreti Žilvičių g. - Topolių.

Nauja gatvė, esanti prie kolektyvinių sodų tarp Liepojos ir Kretingos gatvių, pavadinta Šiltnamių gatve."

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder