Į šiuos namus dėmesį atkreipėme ne tik mes. Juos pamatė ir vargiai galėjo patikėti tais laikais vienas įdomiausių pasaulio savaitinių žurnalų - amerikietiškasis "Newsweek", tiksliau, biuro Vokietijoje, Centrinėje Europoje ir Balkanuose vadovas Maiklas Mejeris (Micheal Meyer).
Jo 1991-ųjų rugsėjo reportažas iš "smėlėto ir tipiškai komunistinio Klaipėdos uosto", tiksliau, Liepojos gatvės 90-ojo namo, kuriame įsikūrė Vytautas Jazdauskas, vertas atskiro dėmesio, tad leisime sau pacituoti visą:
"Čia vyksta kažkas neįtikėtino. Šalia neišvaizdžių "darbininkų dėžučių" jūros auga MILŽINIŠKŲ namų eilės. Užmirškite kainas, užmirškite socializmo dekoracijas. Naujajame Rytų Beverly Hilse namai su kolonomis ir grakščiais portikais primena Amerikos pietus. Lempos šalia nuostabių didelių vestibiulių. Saunos, židiniai ir uždari plaukimo baseinai.
Amerikietiško stiliaus priemiesčiai ateina į Klaipėdą. Neseniai miesto komunistiniai vadovai reguliavo visą namo statybos procesą: kokio jis turi būti dydžio, kiek turi būti kambarių, kiek turi būti langų. Tačiau dabar taisyklių nebeliko, ir žmonės statosi plačiai.
"Užeikite", - kviečia Vytautas Jazdauskas, rodydamas į savo originalų namą. Trijų aukštų ir daugiau nei 20 kambarių namas atrodo milžiniškas.
"Mums buvo bloga, bloga, bloga nuo tų mažų dėžučių, - sako jis. - Mes norėjome namo, kuris džiugintų akį, ir norėjome DIDELIO namo."
Rezultatas - Kalifornijos nekilnojamojo turto agento svajonė - šviesus, ryškus būstas, 6 miegamieji, 5 vonios, virtuvė-valgomasis su sandėliuku, baseinas, sauna, lodža ir keletas puikių salonų.
"Tai mūsų kolonų salė, kur mes priimsime Gorbačiovą, kai jis atvyks, - juokauja Jazdauskas plačioje, aukštų lubų ir trijų eilių arkinių langų įrėmintoje fojė. - Kaip jūs galvojate, ar mes nutarėme turėti tik po vieną langą kambaryje, kaip buvo leidžiama? Ne, mes nutarėme turėti jų daugiau!"
Šių prabangių rūmų kaina? "Labai aukšta, - sako Jazdauskas, truputį sumažindamas savo ekstravagantiškumą, - apie 10 000 dolerių."
Pagal sovietinius standartus, tai galybė pinigų. Tačiau lietuviai namų savininkai tiek pinigų gauti gali. Vakarų biznieriai ir turistai veržiasi į Baltijos šalis atveždami tvirtos valiutos. Be to, daug lietuvių turi giminių užsienyje, kurie padeda doleriais. Nieko nuostabaus, kad panašūs priemiesčiai netikėtai iškyla daugelyje Baltijos miestų.
Tačiau Jazdauskui niekas nepadėjo. "Tai rublinis namas", - sako jis. Jis ir jo žmona Janina yra nedidelės drabužių siuvimo įmonės savininkai ir jų naujasis namas pastatytas iš gauto pelno. Jazdauskas nemenkina sunkumų. Komunistinis režimas griūva, tačiau daug įvairių sunkių draudimų dar egzistuoja. Sunku gauti medžiagų, be to, dar apribotos nuosavybės teisės. Jazdauskų namas turi būti baigtas kitais metais. Ta diena bus gyvenimo svajonės išsipildymas ir grafinis komunizmo žlugimo simbolis."
Galbūt, kolega Maiklai, galbūt. Tik visos svajonės ir visi simboliai - skonio reikalas. O jis kartais būna tiesiog prastas...
Ir laikraštininkams, ir skaitytojams įdomi atrakcija yra pastarųjų laiškai. Kartais iš jų sužinai tokių dalykų, kad visą dieną kvatojiesi. Arba verki. Arba šiaip stebiesi. Taigi, paskaitykite, ką Klaipėdos valstybinės mechanizacijos valdybos MV-5 Sąjūdžio dalyvių grupės įgaliotinė B. Launikonienė patarė Klaipėdos darbininkų sąjungos pirmininkei B. Paulaitienei, kuri esą "pradėjo aktyvų karą su esamais ir tariamais priešais įmonėse":
"Noriu palinkėti p. B. Paulaitienei neeikvoti bereikalingai jėgų tariamų priešų ieškojimui, o pasitelkus savo pavaldinius bei AT deputatą P. Giniotą apsitvarkyti savo būstinę, išnešti ir parduoti tuščius butelius, kurie garbingai sukrauti jos kabineto kampe po Lietuvos tautine bei Darbininkų sąjungos vėliavomis."
Beje, ar žinote, kad Klaipėdoje galėjo būti įkurta "Citroen" automobilių gamykla? Nepavyko, nors prielaidos tam buvo: "Miesto Valdyba, susipažinusi su firmos "Citroen" pasiūlymais dėl lengvojo automobilio ir atsarginių dalių gamybos, pritaria Vakarų laivų remonto įmonės iniciatyvai bendradarbiauti šiuo klausimu su firma "Citroen".
Ir ar žinote, kad Klaipėda visais būdais bandė išvengti tapimo Autobusų parko savininku? Nepavyko, nors noras buvo: "Miesto savivaldybė, išnagrinėjusi Susisiekimo ministerijos pasiūlymus dėl Autobusų parko perdavimo vietiniam ūkiui, pritaria, kad Autobusų parkas ir toliau turi priklausyti Susisiekimo ministerijai. Miestas nepajėgus aprūpinti susidėvėjusį parką autobusais, agregatais ir atsarginėmis dalimis."
Na, ir pagaliau ar žinote, kad tarpukariu Klaipėdoje buvo aibė užsienio šalių konsulatų?
"Tai pastatas Tiltų g. "Kanceliarinės prekės", priklausęs Belgijos atstovybei; Herkaus Manto g. 62 (gyvenamasis namas) - Čekijos; pastatas, neišlikęs dabartinės merijos vietoje - Danijos; Ispanijos atstovybės pastatas, neišlikęs, J. Zauerveino g. 13; Italijos atstovybės pastatas, taip pat neišlikęs, dabartinių Inžinierių namų vietoje; gyvenamasis namas ir taupomoji kasa Liepų g. 23 priklausė Latvijos atstovybei; Liepų g. 3 (Sąjūdžio būstinė) - buvęs Portugalijos konsulatas; Herkaus Manto g. 20 - Suomijos konsulatas; K. Donelaičio g. 8 (Medicinos mokykla) - Švedijos konsulatas; K. Donelaičio g. 15 (Geležinkelininkų ligoninė) - Vokietijos konsulatas; neišlikę Norvegijos (Tomo g.) ir Olandijos (Bangų g.) konsulatų pastatai."
Rašyti komentarą