Na, bent toks įspūdis susidarė šį vizitą stebėjusiams "Vakarų ekspreso" žurnalistams.
"Audringos ovacijos, skandavimas, katučių papliūpos visiškai ne vietoje truputį priminė "tėvelio" Leonido laikus", - parašė Alvydas Ziabkus. Tiesa, nėra garantijos, kad V. Landsbergiui toks garbinimas nepatiko. Ypač turint omenyje, kad jo (ar bent jo aplinkos) svajonėse buvo prezidento postas.
Kontingentas, kaip jau turbūt atspėjote, turėjo vieną skiriamąjį bruožą - megztas beretes. Kaip tas, kuris susirinko į dar vieną įdomų renginį, tomis dienomis praskaidrinusį ekonominių problemų kamuojų klaipėdiečių gyvenimą.
"Vakar prie Klaipėdos miesto valdybos įvyko negausus, bet rėksmingas piketas, kurio dalyviai, daugiausia vyresniojo amžiaus katalikai, kategoriškai ir be išlygų pasisakė prieš menonitų laisvųjų menų kolegijos steigimą Klaipėdoje.
Susirinkusieji tvirtai buvo įsitikinę, kad menonitai - tai labai blogai, tačiau kyla abejonių, ar jie taip pat tvirtai žinojo, kas tie menonitai. "Anie yr sekstanta", - pareiškė viena moterėlė. O sekstantas - kampų matavimo prietaisas, bet ne žmogus, įsitraukęs į siaurus interesus, t. y. sektantas.
Piketui dirigavo "grynaveislis" patriotas Valentinas Zaborskas, laikraštėlio "Jūra ir krantas" redaktorius. Nieko naujo jis nepasakė - tik kad aplinkui vieni komunistai.
Piketo metu buvo renkami parašai prieš menonitų kolegijos steigimą, karštligiškai skanduojant reikalaujama Bokštų gatvės dalį priešais bažnyčią pavadinti Kryžių aikšte", - pranešė VE.
Nepagalvokite neteisingai - "Vakarų ekspresas" niekada nebuvo politiškai angažuotas. Tą gali patvirtinti Dionyzas Varkalis, tą pačią 1992-ųjų balandžio 1 dieną laikraščio puslapiuose "pasveikintas" feljetonu "Kalvio Dionyzo teisybė". Šalia šio laisvo turinio publikacijos puikavosi labai rimta žinutė "Gabus meistras": "Ne visi žino, kad miesto tarybos deputatas Klaipėdos Sąjūdžio tarybos pirmininko pavaduotojas Dionyzas Varkalis turi didelę metalo apdorojimo patirtį. Jo rankų darbo šviestuvai, herbai, dekoratyvinės tvorelės puošia Klaipėdą. Netrukus galėsime apsilankyti Pamario krašto kalvystės muziejuje."
Bet mes grįžkime prie patriarcho, dabar politiniuose sluoksniuose geriau žinomo Senelio pravarde, vizito Klaipėdoje.
"Pirmos svarbos reikalas buvo naftos terminalo statybos vieta. Žinia, Vyriausybė pasirinko Melnragės variantą. Susitikę su AT pirmininku, miesto deputatai ir specialistai argumentuotai siūlė Būtingės variantą.
V. Landsbergis sutiko, kad dar verta pagalvoti ir kad sprendžiant šį užsitęsusį reikalą trūksta viešumo. Nors jau aišku, kad kiekviena užsitęsusi diena pelno Lietuvai neduoda. Tiesa, susitikime su visuomene AT pirmininkas su AT deputato Jono Šimėno pagalba "stūmė" Melnragės variantą. Atrodo, kad tai ir buvo vienas iš pirmininko vizito tikslų.
Na, o antrasis, kuris trykšte tryško klausantis deputato Narcizo Rasimavičiaus ir Stasio Malkevičias kalbų - prezidento rinkiminė kampanija. Nors seniai žinoma, kad siūloma prekė - pigi. Antra vertus, patys žmonės apsispręs", - taikliai pastebėjo reporteris.
Iš Klaipėdos V. Landsbergis išvažiavo į Neringą. O Klaipėda ir klaipėdiečiai, nors ir su V. Landsbergio palaiminimu, savo problemas liko spręsti vieni.
Savų problemų turėjo ir neringiškiai. Jie irgi jas bandė spręsti patys, deja, nusižengdami šalies įstatymams. Pavyzdžiui, Neringos miesto valdyba priėmė potvarkį, kuriuo kurorto gyventojams suteikta teisė parduotuvėse maisto produktus pirkti... be eilės.
"Pagal Klaipėdos vyriausiojo prokuroro pareiškimą teismas pripažino šį potvarkį neteisėtu ir Valdybai teko jį atšaukti. Neringiškiai, manau, pasakys, kad privažiuoja poilsiautojų, turistų, ir vietiniai gyventojai vargsta eilėse. Betgi privažiuoja ir į Vilnių, Palangą, nekalbant apie Klaipėdą. Nemanau, kad Neringos gyventojas leistų be eilės klaipėdiečiui pirkti Klaipėdoje", - teisinę ir moralinę šio reikalo pusę paaiškino Klaipėdos vyr. prokuroro pavaduotojas Algirdas Bauža.
Neišdegė neringiškiams ir su dar viena "saviveikla" - kurorto Tarybos sprendimu benziną parduoti tik Neringos miesto gyventojams.
"Kadangi ji pažeidė Laikinojo pagrindinio įstatymo 14 str., garantuojantį piliečių lygiateisiškumą visose ekonominio gyvenimo srityse, ir Vyriausybės nutarimu Nr. 28 nustatytą prekybos naftos produktais tvarką bei viršijo Vietos savivaldos pagrindų įstatymo 7 str. nustatytą kompetenciją, pagal Klaipėdos vyriausiojo prokuroro protestą XI sesijoje minėtą sprendimą panaikino", - nepavykusio neringiškių bandymo atsiskirti nuo Lietuvos užuomazgas aprašė A. Bauža.
Beje, pats teisininkas vėliau tapo teisėju, tačiau viena skandalinga istorija su prostitute privertė Temidės tarno mantiją jį nusivilkti. Bet tai jau visai kita pasakėčia, prie kurios šioje senų VE numerių apžvalgoje prieisime po 14 metų. Kantrybės! Viskam savas laikas.
Rašyti komentarą