"Vakarų ekspresas". 1992 08 18 ir 20

"Vakarų ekspresas". 1992 08 18 ir 20

Bėdos dėl kirmėlių

1992-ųjų rugpjūčio 18-osios numerio 1-asis puslapis skaitytojus pasitinka skambia antrašte: "Daug bėdos dėl mažų kirminų." O kurgi ne? Bėdos tikrai nemažos, jei vien per liepą Plungės rajone trichinelioze susirgo 124 žmonės. Matyt, mažosios kirmėlės į žemaičių organizmus pateko dorojant kiaulieną.

Šia proga trečiadienį kartu su Klaipėdos higienos centro gydytojomis uostamiesčio turgavietėse apsilankė ir žurnalistas Šarūnas Pučinskas. "Pamatėme tai, ko visai nesitikėjome. Įspūdis toks, kad prekeivių tikslas - parduoti, o pirkėjo sulošti savo sveikata, susirgsi arba nesusirgsi, - rašė Šarūnas. - Chalatus dėvi tik vienas kitas, padėklai mėsai pasidėti - retenybė. Netvarka nesvarbu. Svarbu pinigai, daug pinigų..."

Kas upelyje gyvena?

Atrodo, vargu ar begali būti gyventojų tokioje užterštoje upėje, kaip Danė, prieš 25 metus pradeda savo rašinį tuometinis redakcijos fotografas Kęstutis Maskolaitis. Tai laikai buvo, kada net fotografai rašydavo. Ir kokius honorarus gaudavo, oho-ho! Tai ne šiandien! Dabar fotgrafai tik "fotkina", ir viskas. Bet jau nukrypom į lankas... Ne apie tai dabar... Žodžiu, tris dienas Gelbėjimo stoties narai naršė Danės dugną, toliau tęsė savo fotoreportažą gerbiamas Kęstutis. ir, pasirodo, upėje dar yra daug "gyventojų". Prie "Regatos" (plūduriavo Danėje anais laikais netoli "semitaškės" toks populiarus plaukiojantis restoranas) ir "Meridiano" restoranų rasta pilna indų (jų būtų užtekę kelių restoranų stalams serviruoti). Rasta ir daugybė butelių, kai kurie dargi neatidaryti ir neišragauti. Bet tai mažieji laimikiai.

Rasta ir didesnių, pavyzdžiui, vaikiškas vežimėlis. Istorija nutyli, ar šis radinys buvo išvežtas į sąvartyną, ar dar panaudotas pagal paskirtį. Kas gali žinoti, gal koks garsus šiandien klaipėdietis tada tame vežimėlyje šlapinosi, buvo migdomas ir vežiojamas?

Tada, prieš ketvirtį amžiaus, netgi landžiajam fotografui Kęstučiui Maskolaičiui nepavyko išsiaiškinti, ko gi upėje ieškojo narai? Panašu, kad ne tuščių butelių. Žiopliai, susirinkę ant kranto, noriai pasakojo, kad narai ieško nuskendusio vaiko. Kiti "žinovai" tvirtino, kad niekas niekur nenuskendo, paprasčiausiai narai ieško portfelio, nuskendusio kartu su įspūdinga pinigų suma.

"Vakarų ekspresas" tada išdrįso teigti, kad nei vaikas, nei pinigai niekuo dėti. Ir pažadėjo, kai turės tikslesnių žinių, nedelsdamas informuoti skaitytojus. Tikėkimės, kad taip ir įvyks. Ateityje. Kokioje dar ateityje, leisite paklausti? Netolimoje...

Lūšnelės

Įvairios solidžios ir mažiau solidžios firmos anais laikais ieškojo patalpų biurams, jau kitame rašinyje "Lūšnelės", toliau siautėja energingasis fotografas Kęstutis Maskolaitis. Valstybė nebepajėgia remontuoti visų jai priklausančių pastatų, o kitiems tai nerūpi. Stovi, griūna ir tegul sau griūna. Tokių lūšnelių Klaipėdoje priskaičiuota net 17. Parengti jų restauracijos planai. Bet nėra pinigų, kaip visada.

Ar ne geriau juos parduoti, ar atiduoti piliečiams ar firmoms, kurios norės ir sugebės susitvarkyti, klausia fotoreporteris K. M.

Brango pasai

Tautiečiams turime gerų žinių. Jau ir tada viskas brangdavo. Kartais ne dienom, o valandom. Štai kokią žinutę 1992-ųjų rugpjūčio 20-osios numerio "Spektre" aptikome: "Primename, kad nuo rugpjūčio 1 dienos už Lietuvos Respublikos pasą Lietuvos taupomojo banko Klaipėdos skyriaus filialuose reikia susimokėti jau ne 40, o 50 rublių. Susimokėję anksčiau 40 rb, su kvitu turi nueiti ir primokėti 10 rb." Va, kaip tada dar ir "atbuline data" tekdavo primokėti. Sunkūs laikai buvo. Sunkesni, nei šiandien.

Intrigos

Po straipsnio "Daug bėdos dėl mažų kirmėlių" pasirodymo, beje, jeigu šiandien redaguočiau šį rašinį, pakeisčiau pavadinimą į emocingesnį: "Didelės bėdos dėl mažų kirmėlių", kilo atgarsiai. Tada, prieš 25 metus, į redakciją paskambino Klaipėdos miesto veterinarijos vyriausiasis gydytojas Virginijus Gailius. Anot jo, tas straipsnis - Higienos centro krašto apsaugos ir ypatingųjų situacijų skyriaus vedėjos Audronės Penkauskienės insinuacija. Vyksta "šiukšlinimas", teigė gerbiamas V. Gailius. Taip ir parašyta - insinuacija. "Gūglinam", kad būtų aišku ir arkliui: insinuacija - lot. insinuatio - "įsiteikimas" - šmeižikiškas prasimanymas. Insinuacija yra užuominos rūšis, netiesiogiai juodinant, neigiamai apibūdinant žmogų. Oi, kaip negražu juodinti kitus žmones. Šalia gyvenančius ir dirbančius. Stačiai gėda!

Dviguba žmogžudystė

Šiandien "Vakarų eksprese" nėra netgi kriminalinių įvykių kolonėlės. Anais neramiais nebaudžiamo banditų siautėjimo laikais pranešimų apie nusikaltimus netrūko. "Spektras" paskelbė šiurpią naujieną, kad 1992-ųjų rugpjūčio 18-ąją, apie 15 valandą, Klaipėdos senamiesčio bute, dar nenustatytas nusikaltėlis arba nusikaltėliai nušovė du žmones - sūnų, gimusį 1966 m., ir tėvą, gimusį 1939. Žuvusiųjų pavardės nepaskelbtos.

Nebuvo verygų

Jau tada Lietuvoje ir Klaipėdoje labai trūko verygų ir kepenių. Nebuvo kam kovoti už blaivybę. O ten, kur jokia kova nevyksta, laimi tie, kurie nekovojo, o tik vartojo. Todėl žmonės ir gėrė. Ne mažiau, nei šiandien. Ko gero. Gėrė neatsakingai. Apie tai byloja nuoga statistika. O prieš faktus, kaip ir prieš vėją, nepapūsi.

1992-ųjų rugpjūčio 10-ąją Klaipėdos blaivykloje prieglobstį rado 14 piliečių, 3 buvo pargabenti namo, kur blaivėsi patys.

Štai girtas pilietis N. M. grįžo namo ir, netyčia žvilgterėjęs į veidrodį, pastebėjo, kad jo kakta traumuota. Susijaudinęs norėjo pažiūrėti į laikrodį, bet pamatė, kad nebeturi ir jo. Ir vestuvinio žiedo, deja, taip pat. Oi, nabagas, turėjo gerai gauti velnių nuo žmonikės!

Maišė rankomis?

Kai kas jau tada labai nenorėjo, kad būtų įgyvendintas sovietmečio lozungas "Iki 2000-ųjų - kiekvienam po butą!" Kaip kitaip paaiškintum, kodėl iš statybos objekto Smiltelės gatvėje pavogė 120 metrų elektros suvirinimo kabelio ir betono maišyklės elektros variklį? Rankomis statybininkai betoną vargu ar suspėjo išmaišyti iki žadėtojo rojaus - 2000-ųjų? Nors, kas ten žino... Mūsų statybininkai, kai nori, moka nustebinti.

Švaruoliai

Iš valstybinės įmonės "Klaipėdos namų statyba" atviro sandėlio kažkokie šmikiai pavogė net 9 vonias. Ir ne bet kokias, o skardines emaliuotas. Įdomu, ką reiškia atviras sandėlis? Kam atviras? Atviras klaipėdiečiams ar atviras - ilgapirščiams? Kur šiandien tie atviri sandėliai? Nuo kada ir kodėl jie užsivėrė? Įdomu ir kur vagišiai tiek vonių padėjo? Sau parsitempė, giminaičiams padovanojo ar begėdiškai pardavė? Tikiuosi, bent jau patys išsimaudė iki valiai.

Raktažodžiai
Sidebar placeholder