Jogurtas ir cholesterolis

Jogurtas ir cholesterolis

Noriu paklausti, ar 2,5 - 3 proc. jogurtas mažina cholesterolio kiekį? Eglė Venckienė.

Atsako gydytojas Ričardas Sabūnas

Dauguma tautų nuo seno įvairius rūgpienius, kefyrus ir jogurtus laiko sveikatos šaltiniu, stiprybę teikiančiu maistu. O japonų mokslininkai teigia, kad 21 amžiuje net 50 proc. esamos cheminės preparatų rinkos išstums rūgštaus pieno produktai.

Puvimui virškinimo trakte užkertančias pieno rūgšties bakterijas garsusis rusų mokslininkas I. I. Mečnikovas vadino pačiais svarbiausiais vaistais nuo senatvės. Jis teigia, kad per dieną išgeriant 1 - 2 stiklines kefyro ar jogurto galima išgydyti net ir labiausiai užleistas ligas, normalizuoti virškinimo trakto veiklą ir gerokai pailginti gyvenimą.

Jogurtai būna įvairių rūšių. Pagal tai, kokiomis bakterijomis buvo rauginami, jogurtai skirstomi į gyvuosius ir desertinius, tradicinius ir naujos kartos.

Gyvieji jogurtai yra vertingiausi, nes jie rauginami gyvomis bakterijomis ir neapdorojami termiškai. Ant jų indelių užrašyta "biojogurtas" arba "jogurtas su gyvosiomis bakterijomis".

Gyvosios bakterijos, patekusios į virškinamąjį traktą, papildo jo florą naudingomis bakterijomis, žadina apetitą, veikia raminamai, užkerta kelią daugeliui negalavimų ir ligų. Tokie jogurtai gaminami iš normalizuoto pieno užraugiant specialiu jogurto raugu su bifidobakterijomis.

Biojogurtai būna:

2,5 proc. riebumo be priedų,

2,5 proc. su priedais,

3,2 proc. su priedais( geriamieji),

7 - 10 proc. su priedais.

Desertiniai jogurtai po fermentacijos pasterizuojami, sterilizuojami, todėl jose esančios bakterijos žūva.

Termiškai apdorotus jogurtus galima laikyti šaldytuve net kelis mėnesius. Tačiau jie nėra tokie vertingi kaip gyvieji.

Norint pailgint jogurto laikymo trukmę, jį rauginant dedami stabilizatoriai (pvz., pektinai). Šaldytas nekoloringas jogurtas gali pakeisti ledus, nes jame yra 80 proc. mažiau riebalų nei leduose. Šis jogurtas gali būti valgomas ir atšaldytas.

Jogurtai gali pakeisti grietinę. Iš jo ruošiami įvairūs kokteiliai, drebučiai, padažai.

Kiekvienas turėtume suvartoti po 1 ar 2 indelius jogurto per dieną. Jis rekomenduojamas virškinimo ligomis sergantiems, vaikams jau nuo 6-jo mėnesio amžiaus, nes jogurtas lengvai pasisavinamas ir turi daug vertingų maisto medžiagų.

Vaikams labiausiai tinka riebūs jogurtai, o alergiškiems - sutirštinti želatina arba pektinais, nes jie, kitaip nei pieno milteliai, neturi alergenų.

Jogurtai be riebalų "Vakarė" bei "Aušrinė" skirti moterims (specialiai joms subalansuotas vitaminų kiekis).

Vyresnio amžiaus žmonės turėtų gerti liesą jogurtą (1,5 proc. riebumo su kalciu), nes senstant organizme mažėja laktazės - laktozę skaidančio fermento. Kai jo trūksta, organizmas nespėja suvirškinti šviežio pieno ir žmogus viduriuoja. Kalcis stabdo osteoporozės vystymąsi.

Sportuojantiems ar dirbantiems fizinį darbą rekomenduojamas 1,5 proc. riebumo jogurtas, sutirštintas pieno milteliais, nes jame yra daugiau pieno baltymų, rekalingų raumenims. Jogurtai reguliuoja virškinimą, gerina, atstato žarnyno mikroflorą vartojant antibiotikus, kurie naikina ir gerąsias žarnyno bakterijas(rekomenduojama vartoti biojogurtus), sergant žarnyno infekcijomis (pvz., salmonelioze, dizinterija), padeda šalinti iš organizmo įvairius toksinus, apsaugo nuo onkologinių ligų, gerina medžiagų apykaitą, padeda organizmui pasisavinti kalcį, geležį (saugo nuo osteoporozės, mažakraujystės), mažina cholesterolio kiekį kraujyje, didina organizmo atsparumą ligoms (imunitetą).

Ta pačia tema: Kaip pasigaminti naminį jogurtą?

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder