Pieniškos dešrelės apvertė sveikos mitybos piramidę

Pieniškos dešrelės apvertė sveikos mitybos piramidę

"Plėšrūnų valgiaraštis", - taip vaizdžiai vieno Klaipėdos vaikų darželio valgiaraštį apibūdino grupės "Už sveiką Lietuvą" aktyvistai. Jie mano, kad vaikai ugdymo įstaigoje gauna per daug mėsos produktų, o kokia tų produktų sudėtis - neva slepiama.

Klaipėdiečiai Nelijus Jefišovas bei Gediminas Paplauskas į redakciją kreipėsi Tarptautinę vaikų gynimo dieną, nes buvo pašiurpę, kad vieno specialių poreikių vaikų darželio mažyliai kaip šventiniu priedu pusryčiams, be omleto su virta dešra, buvo palepinti ir pieniškomis dešrelėmis.

Vaikinai papasakojo, jog ikimokyklinių įstaigų valgiaraštis nerimą jiems kelia jau senokai. Mat jame daugiausia mėsiškų produktų, kurie įrašyti sveikos mitybos piramidės viršūnėje, o mažiausiai - grūdinių kultūrų, kurių valgiaraštyje turi būti daugiausia.

Sveikos mitybos piramidė nurodo, koks turėtų būti maisto produktų grupių santykis paros maisto davinyje. Dietologai skelbia, kad iš grūdinių produktų, bulvių, daržovių ir vaisių turėtų susidaryti daugiau nei pusė visos per parą gaunamos energijos. Piramidės vidurinėje dalyje pavaizduoti mėsos ir pieno produktai vartotini saikingai. Iš jų organizmas gauna reikiamų medžiagų (baltymų, kalcio, geležies, vitaminų ir kt.), bet juose yra riebalų, ypač sočiųjų riebalų rūgščių, kurios kenkia sveikatai. Mažiausiai reikėtų vartoti riebalų ir saldumynų, nupieštų piramidės viršūnėje. Iš šių produktų gaunama daug energijos, o būtinų maisto medžiagų juose beveik nėra.

"Baisiausia, kad pieniškos dešrelės buvo keptos lauke ant ugnies. O tose dešrelėse yra spalvos stabilizatoriaus natrio salietros, kuri kaitinama tampa kancerogenu", - dėstė už sveiką Lietuvą sergantys vaikinai. Be to, jie išreiškė nuogąstavimą, kad dešrelėse gali būti itin kenksmingo sveikatai mononatrio glutamato (E621) bei kitų žalingų priedų.

"Darželio direktorės paprašėme parodyti, kokia yra dešrelių, kurios buvo ant darželinukų šventinio stalo, sudėtis. Deja, ji mums to nepasakė", - pasakojo N. Jefišovas.

Entuziazmu trykštantys visuomenininkai apsilankė visose tarnybose, turinčiose kontroliuoti, kad vaikai valgytų sveiką maistą. Visuomenės sveikatos centro (VSC) jie paprašė ištirti, ar tas meniu atitinka jų rekomenduojamas mitybos normas.

Vaikinai susidarė nuomonę, kad už saugų maistą atsakingos tarnybos tarpusavyje nekontaktuoja, dirba kas sau, nesąs sukurtas efektyvus kontrolės mechanizmas.

Tenkina ir individualius poreikius

Mėsos klausimas N. Jefišovui ypač aktualus. Mat jo sūnus jos nevalgo nuo gimimo. Nors tėvai nebuvo vegetarai, mažylis vos gimęs parodė, kad mėsa jam nepriimtina - paragavęs spjaudė ją lauk iš burnos, o kai išmoko kalbėti, pareiškė, kad jos nevalgys. Nepaisant to, darželyje jis, laikydamasis disciplinos, esąs priverstas mėsos produktus valgyti, nors namuose esąs vegetaras ir labiausiai mėgstąs brokolius.

"Tik šiandien sužinojau, kad yra galimybė užsisakyti individualų meniu, taip ir padarysiu", - sakė N. Jefišovas.

Klaipėdos VSC Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vedėja Asta Šlepetienė informavo, kad užsisakyti individualų meniu galima tuo atveju, jei tai būtina dėl vaiko sveikatos. Šiuo atveju reikalinga gydytojo rekomendacija. Kitais atvejais reikia tartis asmeniškai su įstaigos administracija ir klausimą spręsti atsižvelgiant į tai, ar įstaiga turi galimybę aprūpinti pageidaujamais produktais ir ar turi technologines galimybės tam maistui pagaminti.

"Visada reikėtų ieškoti kompromiso. Juk niekas nelaikys vaiko alkano, jei jis kokio nors produkto negali valgyti", - paaiškino A. Šlepetienė.

Tiek bendras, tiek individualus valgiaraštis turi būti suderintas su VSC.


Skirtingi poreikiai

Redakcija yra sulaukusi ir daugiau tėvelių, vedančių vaikus į ugdymo įstaigas, nusiskundimų. Jų pastebėjimu, darželiuose kartais vaikams duodamas tarpusavyje nesuderintas maistas, kaip pieniška sriuba ir kopūstų salotos.

Paauglės skundėsi, kad į mokyklos meniu retokai įtraukiami sveiki - troškinti ar garuose virti patiekalai. Meniu čia esąs pernelyg vienodas, vyrauja keptos mėsos su riebiais padažais valgiai.

Judėjimo "Už sveiką Lietuvą" atstovų atneštą dienos valgiaraštį paprašiau pakomentuoti kolegų, kurių vaikai lanko ikimokyklines įstaigas. Ar jie būtų patenkinti tokiu vaiko dienos meniu?

Vaida: "Labai prikibti negalėčiau, bet pageidaučiau, kad košė būtų įrašyta į pusryčių meniu. Nelabai tinkamas omleto su dešra ir rauginto agurko derinys pusryčiams. Kodėl pusryčiams nedavus daržovių salotų, jogurto? Pieniškos dešrelės - abejotinos kokybės maistas. O vištienos sultinys būtų gerai, jei išvirtas natūraliai. Blogai, jei vaikai verčiami būtinai viską valgyti su duona. O pietums ant stalo galėtų būti ir paprasto vandens, o ne tik sulčių".

Martynas: "Aš esu už mėsą, tegu jos duoda. Bet įdomu, kokios rūšies ir sudėties dešrelės patiekiamos vaikams. Taip pat įdomu, kokios kokybės vištiena. Norėčiau, kad mėsos produktus tiektų ūkininkai, ūkininkaujantys ekologiškai".

Gediminas: "Mano vaikai valgo ne viską, kas patiekiama darželyje, todėl kartais grįžta namo išbadėję ir puola prie maisto. Mane tame meniu prajuokino šventinis priedas. Šventėms galima būtų duoti obuolį, bananą, jogurto, o ne dešrelių, tuolab dešra jau buvo įtraukta į pusryčių meniu."

Mitybai - daug dėmesio

Paskambinę į du atsitiktiniu būdu pasirinktus lopšelius-darželius išgirdome, jog vaikų mitybai čia skiriama itin daug dėmesio.

"Radastėlės" direktorė Danutė Zibulskienė sakė, kad įstaigoje stengiamasi patenkinti bet kurio vaiko mitybos poreikius.

Pavyzdžiui, viena kiaulienos nevalganti šeima pageidavo, kad šio produkto negautų ir jų vaikas. Pasitarus su bendrosios praktikos slaugytoja, atsakinga už mitybą, į šį poreikį buvo atsižvelgta ir rasta galimybė užsakyti šeimos pageidaujamų produktų, o virėjos vaikui ruošia atskirą maistą.

Sanatorinio lopšelio-darželio "Eglutė" auklėtoja Ona Jasinskytė paaiškino, jog įstaigoje yra sudaryta tėvų komisija, kuri bet kada gali ateiti į virtuvę, patikrinti, kokį maistą valgo jų vaikai.

"Bent jau pas mus tėvai maistu labai patenkinti. Sužinoję, ką jie valgo, kartais net nusistebi", - sakė ji.

Dažniausiai rytais jiems duodamos įvairios košės, pietums - mėsos patiekalas, vakarienei - daržovių troškinys, sriuba, virtiniai, varškėčiai, kiaušinienė, žuvis, blynai ar kitoks patiekalas.

Mokyklose neliks automatų

Nuo liepos 1-osios įsigalios naujas Mokinių maitinimo organizavimo bendrojo lavinimo mokyklose tvarkos aprašas.


"Jei šis projektas bus patvirtintas, bus lengviau pareikalauti, kad nerekomenduojamų produktų vaikų racione nebūtų", - sakė VSC specialistė A. Šlepetienė. Iki šiol šiais nerekomenduojamais produktais galėjo būti prekiaujama, gavus mokyklos bendruomenės sutikimą.

Naujajame apraše formuluotė "nerekomenduojami produktai" pakeista griežtesne: "neturi būti".

Taigi tie, kurie baisisi kai kuriose mokyklose išlikusiais maisto produktų automatais, galės lengviau atsidusti. Mat bulvių traškučiai, saldainiai, šokoladas, produktai, kuriuose yra maisto priedų, genetiškai modifikuotų organizmų bei kitokių "baisybių", gazuoti ir energetiniai gėrimai nebebus toleruojami.

Tėvai nori ir picų

Asta ŠLEPETIENĖ, Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vedėja

Mes, Visuomenės sveikatos centras, deriname pateiktus ugdymo įstaigų valgiaraščius ne trumpesniam kaip 10 dienų laikotarpiui. Žiūrime, kad nebūtų vaikų mitybai nerekomenduojamų produktų, skaičiuojame, ar dienos valgiaraštis atitinka nustatytą paros energetinę vertę. Paskui tikriname, ar maitinama pagal mūsų suderintą meniu.

Iki birželio 11 dienos išnagrinėsime vaikinų pateiktą skundą, ar buvo nukrypta nuo suderinto meniu, jei buvo - dėl kokių priežasčių. Įstaigos gali pakeisti meniu: jei kokio produkto neatvežė, pakeisti jį energetiškai lygiaverčiu produktu. Derindami kreipiame dėmesį į mitybos piramidės reikalavimus. Bet kartais sulaukiame tėvų skundų, kodėl, pavyzdžiui, kiekvieną dieną duodamos košės. Tėvai nori, kad vaikai gautų picos, sausų pusryčių, o mes norime, kad jie gautų karšto maisto, vertingesnių produktų. Tenka laviruoti tarp dviejų ugnių - kad ir tėvai būtų patenkinti, ir vaikai gautų vertingo maisto. Juk dažnai darželyje vaikas gauna pagrindinį maitinimą - namuose jam maistas neverdamas. Todėl stengiamės, kad ugdymo įstaigoje jis valgytų maksimaliai sveiką ir saugų, tinkamai paruoštą maistą.

Pieniškų dešrelių mes pietums nerekomenduojame duoti. Omletas pusryčiams yra gerai. O dėl dešros jame... neaišku, kiek ten tos dešros, gal ji tik užtarkuota ant omleto.

Skundų dėl maitinimo ugdymo įstaigose daug nesulaukiame, vienas kitas per metus. Nusižengimų pasitaiko, bet tėvų skundai, kad neteisingai maitinami vaikai, ne visada pasitvirtina.

"Dešrelės nebūtinai nuodas"

Jūratė MAČIULIENĖ, Klaipėdos miesto valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Maisto skyriaus vedėja

Mūsų tarnyba reguliariai kontroliuoja darželiams tiekiamą maistą pagal nustatytus bendruosius bei higienos normos reikalavimus, atitikimą receptūroms. Tikriname, kad maiste nebūtų genetiškai modifikuotų organizmų, konservantų, dažiklių, saldiklių ir kitų higienos normoje draudžiamų priedų.

Dešrelės nebūtinai yra nuodas, kaip mano judėjimo "Už sveiką Lietuvą" nariai. Higienos normoje, kurioje įrašyti nerekomenduojami vaikams produktai, dešrelės neįrašytos. Sudarydama sutartį su tiekėjais ugdymo įstaigos administracija gali į sutartį įrašyti, kokios rūšies dešrelių pageidautų. Galų gale darželiuose iškabinti meniu, tėvai irgi gali savo pageidavimus išreikšti, domėtis produktų sudėtimi. Pagaliau dešrelių ne kasdien vaikams duoda.

Galiu pasidžiaugti vaikų maitinimu darželiuose - jie gauna sriubos, košių, maistas pritaikytas vaikams pagal specialiais jiems skirtas receptūras. Mamos taip vaikams negamina.

"Gauna gerą šviežią maistą"

Danutė ZIBULSKIENĖ, lopšelio-darželio "Radastėlė" direktorė

Mityba tėvams ir personalui labai aktuali sritis, tam skiriame daug dėmesio. Kai rudenį vyksta susirinkimai, tėveliai išsako, kokio maisto vaikams jie pageidautų. Pavyzdžiui, vienais metais aiškinomės, kodėl rudenį duodama vaikams mandarinų, esą jie paprastai būdavo duodami prieš Kalėdas. Paaiškinome, kad prekės, kaip anksčiau, nebėra užvežamos epizodais ir progomis.

Esame viskuo patenkinti, vaikai gauna gerą, šviežią maistą. Žiūrime, kad dešrelės ar mėsa būtų geros kokybės. Juk mus tikrina ir Maisto bei veterinarijos tarnyba, ir Visuomenės sveikatos centras. Ir patys esame suinteresuoti, kad vaikai būtų sveiki, žiūrime produktų aprašus, laikome juos specialiose dėžutėse iki darbo dienos pabaigos - visada galima ateiti pasižiūrėti. Pati dalyvauju patikrinimuose ir džiaugiuosi, kad kontroliuojančios institucijos padeda įgyvendinti vadovo nuostatas.

Šventinis meniu

PUSRYČIAI

Omletas su dešra, rauginti agurkai

Batonas su sviestu, kakava

ŠVENTINIS PRIEDAS

Pieniškos dešrelės, agurkai, juoda duona

PIETŪS

Vištienos sultinys, juoda duona

Vištienos maltinis, ryžiai, morkų salotos

Sultys

VAKARIENĖ

Avižinių dribsnių košė su sviestu

Arbata, sausainiai

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder