Šio sezono hitas – dešrainiai be dešrelių: išbandykite egzotišką, bet nebrangų „čiuptainio“ receptą su skraidkalmarių čiuptuvais
Šašlykai buvo savaitgalį, vakar skanauti vištienos sparneliai, o kuo nustebinti svečius artimiausią grilio vakarėlį?
„Iki“ kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė siūlo su visai mažai išlaidų suruošti gurmaniškas vaišes: įprastas dešrainių bandeles paįvairinti skraidkalmarių čiuptuvais.
Oficiali statistika rodo, kad lietuviai žuvies ir jūros gėrybių vis dar suvalgo per mažai, bet tendencijos išties džiugina – žuvis ir jūros gėrybės vis dažniau papildo Lietuvos grilio entuziastų meniu.
Pasak Gintarės Kitovės, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovės, pirkėjai pastaraisiais metais ypač linkę eksperimentuoti ir yra dažni svečiai žuvies skyriuje.
„Žuvis ir jūros gėrybės kasmet tampa mėgstama alternatyva mėsai vis gausesniam pirkėjų ratui. Krevetės, midijos ar skraidkalmarių čiuptuvai ypač perkami artėjant savaitgaliui, šeimos ar draugų susibūrimams.
Tokiai pirkėjų pamėgtai produkcijai stengiamės nuolat užtikrinti geras kainas ir siūlome įvairių akcijų, kad ją būtų galima įtraukti ne tik į šventinį, bet ir į kasdienį racioną.
Pavyzdžiui, šią savaitę krevečių lojalūs pirkėjai jas gali įsigyti trečdaliu pigiau, o skraidkalmarių čiuptuvus paskelbėme „Mėnesio laimikiu“.
Tai reiškia, kad visą gegužę kilogramas jų kainuoja tik 6,99 Eur, – sako Gintarė Kitovė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė.
Prieš grilinimą nepraleiskite vieno žingsnio
Egzotiškai skambantys skraidkalmariai iš tiesų nemažai daliai lietuvių jau nebėra naujiena. Pasak „Iki“ mėsos technologo Gintaro Bačkovo, skraidkalmarių čiuptuvai pasižymi į aštuonkojį panašiu skoniu ir išvaizda.
Jie ypač vertinami gurmanų, čiuptuvų mėsa laikoma delikatesu įvairiose šalyse. Pavyzdžiui, Azijoje ji žalia naudojama sušiuose, sašimiuose, Lotynų Amerikoje iš marinuotų čiuptuvų gaminama sevičė, portugalai mėgsta čiuptuvus kepti orkaitėje su bulvėmis, o graikai – grilinti.
„Skraidkalmarių mėsa daug gerbėjų sulaukia ne tik dėl savo minkštumo, skonio, bet ir dėl kitų naudingų savybių. Pavyzdžiui, ji – geras pasirinkimas norintiems laikytis sveikos mitybos principų.
Skraidkalmariai turi daug baltymų, mineralų, yra maistingi, beveik neturi angliavandenių ir yra mažai kaloringi. Žinoma, ar jie taps sveiku patiekalu, priklausys ir nuo kitų ingredientų“, – sako G. Bačkovas.
Norint skraidkalmarių čiuptuvus be vargo paruošti grilyje, G. Bačkovas pataria prieš tai juos apvirti vandenyje.
Tuomet grilinti reikės trumpiau, mėsa bus minkštesnė, o nuo prieskonių verdant dar ir prisigers papildomų skonių.
„Ilgai netruksite – priklausomai nuo čiuptuvų dydžio, reikės 20–30 minučių, o jeigu jie smulkesni – ir dar mažiau laiko.
Užvirinkite puodą vandens su pipirų žirneliais, lauro lapu, svogūno galvute ar salieru, mėgstamomis žolelėmis. Tuomet į jį palaipsniui panardinkite čiuptuvus ir palikite virti bent 15 minučių.
Karts nuo karto juos patikrinkite – tiesiog įbeskite šakutę į storiausią dalį. Jei ji lengvai prasiduria, vadinasi, čiuptuvai jau paruošti.
Išėmę juos iš verdančio vandens nuliekite šaltu vandeniu – taip sustabdysite virimo procesą“, – apie eigą pasakoja G. Bačkovas.
Nusibodo dešrelės? Bandelėje jas pakeiskite čiuptuvu
Skraidkalmariai patrauklūs ir tuo, kad juos galima paruošti labai įvairiai: kepti keptuvėje ar orkaitėje, virti, troškinti, grilinti.
Jie gali tapti ir didžiausia stalo žvaigžde, pagrindiniu patiekalu, ir gardžiai akomponuoti šviežioms daržovėms salotose, pasakoja „Iki“ kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė.
„Kepant ant grilio daug prieskonių patiems čiuptuvams nereikės. Galima juos tiesiog apšlakstyti alyvuogių aliejumi ir apibarstyti druska, o iškepusius dar ir pagardinti pipirais, raudonėliu bei šviežiai spaustomis citrinos sultimis.
Jeigu prieš tai išvirsite, kepti juos tereikės 2–3 minutes iš kiekvienos pusės, tad išskirtinis patiekalas bus paruoštas ypač greitai“, – sako G. Urbonavičiūtė.
Skraidkalmarių čiuptuvus skanu derinti su pačiais įvairiausiais priedais: mėgstamomis šviežiomis daržovėmis, salotomis, prie jų taip pat puikiai tinka ir ryžiai, kuskusas, įvairiausi padažai, juos rekomenduojama pagardinti ir citrina.
G. Urbonavičiūtė kviečia išbandyti ir netradicinį, tačiau gurmanų liaupsių pasaulyje sulaukiantį receptą – „dešrainius“ su čiuptuvais.
Tokio patiekalo galite paskanauti Maltos, Amsterdamo ar JAV restoranuose, tačiau jį išbandyti galite ir arčiau – pasiruošti savame grilyje.
„Čiuptainiai“: grilyje kepti skraidkalmarių čiuptuvai bandelėje
Reikės: 1 kg skraidkalmarių čiuptuvų, alyvuogių aliejaus, 2 česnako skiltelių, 1 svogūno, šviežiai spaustų citrinos sulčių, druskos, 10–15 pipirų žirnelių, 2 lauro lapų.
Taip pat: dešrainių bandelių, šviežių pomidorų, aisbergo salotos, majonezo, garstyčių, aštraus padažo, šviežių petražolių.
Gaminame:
- Į puodą su vandeniu sudėkite supjaustytą svogūną, lauro lapus, pipirų žirnelius, žiupsnį druskos. Vandeniui užvirus, sudėkite čiuptuvus ir virkite 20-30 minučių. Ar išvirę, patikrinkite šakute.
- Išvirusius juos išimkite, perliekite šaltu vandeniu ir sudėkite į dubenį. Apšlakstykite alyvuogių aliejumi ir sudėkite smulkintą česnaką. Leiskite pailsėti kambario temperatūroje nuo 30 minučių iki 1 valandos.
- Įkaitinkite kepsninę iki vidutinio karščio. Dėkite čiuptuvus ir kiekvieną pusę kepkite 2-4 minutes, kol jie gražiai apanglės. Nuimkite ir apšlakstykite citrinos sultimis, pabarstykite druska ir pipirais.
- Bandeles lengvai apkepkite kepsninėje. Į jų vidų įtepkite šiek tiek majonezo, garstyčių. Įdėkite kelis pomidorų griežinėlius ir pridėkite aisbergo ar kitų mėgstamų salotų. Ant visko užklokite po keptą čiuptuvą bei apliekite aštriu padažu ir apibarstykite šviežiomis smulkintomis petražolėmis.
- Kaip ir su dešrainiais, čia galite lengvai eksperimentuoti: įdėti ir kepintų svogūnų, marinuotų agurkėlių, šviežių ridikėlių, garstyčių sėklų ar rinktis kitas mėgstamas daržoves, salotas. Galite suruošti įvairių priedų stalą ir leisti kiekvienam svečiui susikurti savą „čiuptainį“.
Rašyti komentarą