Prioritetas - paminklas, muziejus palauks

Prioritetas - paminklas, muziejus palauks

Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos generalinio direktoriaus Arvydo Vaitkaus teigimu, idėjos AB "Klaipėdos laivų remontas"(KLR) nuomojamoje teritorijoje įkurti senos uosto technikos muziejų po atviru dangumi neatsisakyta - prie jos bus grįžta, kai paaiškės nauja miesto valdžia. O šiuo metu direkcijos prioritetas - paminklas Liudvikui Stulpinui.

"Senos uosto technikos muziejaus po atviru dangumi įkūrimas - puiki idėja, ji turėtų patikti miestiečiams, kurie yra pamėgę Kruizinių laivų terminalo teritoriją, į jį atvykstantiems svečiams. Didžioji problema ta, kad ši teritorija istoriniu požiūriu yra labai jautri. Formuojant piliavietės aplinką, vykstant diskusijoms dėl piliavietės atstatymo, šis procesas nėra toks greitas, kaip norėtųsi. KLR tik praėjusių metų antroje pusėje įgijo teisę matyti vizijas savo nuomojamoje teritorijoje. Po 7 metus trukusių ilgų diskusijų pagaliau buvo patvirtintas šios teritorijos detalusis planas. Kai paaiškės nauja miesto valdžia, planuojame prie to klausimo grįžti antrą kartą. Taigi kol kas mes laukiame, - kalbėjo A. Vaitkus.

Tokia idėja nėra įgyvendinama paprastai. Kyla daug klausimų: ir kas tai turėtų būti, ir kokiose tos teritorijos vietose atsirasti. Neturėdamas koncepcijos, negali surinkti ir pačių eksponatų, kurių įvairovė gali iškreipti gražų vaizdą. Toje teritorijoje turėtų būti formuojami ir įvažiavimo keliai, ir pėsčiųjų šaligatviai etc. Kai bus aiški piliavietės aplinka, tada galbūt susiformuos ir koncepcija.

Džiugu, kad miesto valdžia bent jau iki šios dienos yra tokios idėjos palaikančioji pusė. Galbūt imponuoja tai, kad iniciatyvą rodo ir Uosto direkcija, ir uosto naudotojai."

Jūrinė visuomenė palaiko

Kitais metais Uosto direkcija planuoja remontuoti savo administracinį pastatą, tvarkyti aplinką ir pastatyti paminklą Liudvikui Stulpinui jo mirimo metinių proga. Šiemet liepos 15 d. sukako 80 metų, kad mirė ši iškili Lietuvos asmenybė - pirmasis Lietuvos ir Klaipėdos uosto kapitonas. A. Vaitkaus teigimu, šiandien Uosto direkcijos prioritetas - paminklo jam pastatymas.

Uosto vadovas pasidžiaugė, kad jūrinė visuomenė labai palaiko tokią idėją. Su miesto valdžia ji apsvarstyta šiemet liepos pabaigoje, gautos užduotys. "Laikome ranką ant pulso. Per gamybinius pasitarimus kiekvieną savaitę gauname informacijos, kas yra daroma. Šiuo metu Uosto direkcijai reikia iki galo išspręsti žemės klausimus. Parengti dokumentai jau nusiųsti Susisiekimo ir Ūkio ministerijoms, Žemės tarnyba turi priimti tam tikrus sprendimus. Sutvarkę žemės ir išsprendę kitus klausimus, galėsime judėti į priekį.

Būtina atsižvelgti į paminklo lankomumo aspektus, todėl gana svarbus yra vietos klausimas, kur jis stovės, kokia bus jo užnugario dalis. Atrodytų, toks paprastas dalykas, sukūrei skulptūrą, pastatei, ir viskas baigta. Bet taip nėra", - pasakojo A. Vaitkus.

Uosto direkcijos vadovo manymu, skulptūrai reikėtų panaudoti žaliąjį plotelį, esantį S. Dariaus ir S. Girėno bei J. Janonio g. sankryžoje. Visu pirma tai gerai matoma ir lankoma vieta, nes juda ir pėsčiųjų, ir automobilių srautai. Paminklas atsirastų šalia pastato, kuriame įsikūrusios dvi pagrindinės uosto institucijos - Uosto direkcija ir Lietuvos saugios laivybos administracija. Kapitono L. Stulpino skulptūros žvilgsnis būtų nukreiptas į tą uosto dalį, nuo kurios uostas ir pradėjo vystytis, t. y. į šiaurinę.

Buvo siūloma ir kitų vietų, pavyzdžiui, prie Lietuvos aukštosios jūreivystės mokyklos. Tačiau didžioji jūrinės bendruomenės dalis - ir Lietuvos jūrininkų sąjunga, ir Jūreivystės mokykla - palaikė būtent minėto žaliojo ploto sankryžoje idėją.

Namas - Augalininkystės tarnybai

Ne taip seniai buvo siūlyta ir kitaip pagerbti pirmąjį Klaipėdos uosto kapitoną - vadinamajame kapitono L. Stulpino name Sankryžos g. 7, kuriame anksčiau buvo įsikūrusi Uosto direkcijos Uosto kapitono tarnyba, dar anksčiau - Jūrininkų klubas, įkurti jūrinį muziejų. Uosto direkcijai nusipirkus administracinį pastatą, į kurį sukeltos visos jos tarnybos, to pastato nebereikėjo, siūlyta jį perimti Klaipėdos miesto savivaldybei.

A. Vaitkus pradėjo vadovauti Uosto direkcijai tada, kai minėto pastato atidavimo miesto Savivaldybei procesas jau buvo įstrigęs. Visų pirma pastatui sutvarkyti reikėjo nemažai lėšų. Buvo būtina sutvarkyti stogo konstrukcijas ir pačias patalpas.

Tai, kad L. Stulpino namas buvo perduotas Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos Klaipėdos regiono skyriui, A. Vaitkus nieko blogo nemato. "Juk nepasiūlyta šio pastato griauti ir sunaikinti. Investavus lėšų jis atnaujintas, sutvarkytas ir tinkamai naudojamas. Visos žymės, kalbančios apie tai, kad tai buvo pastatas, kuriame gyveno ir dirbo kapitonas L. Stulpinas, yra išlaikytos ir saugomos pagal teisės aktus", - sakė A. Vaitkus.

Jo manymu, prasminga, kad tame pastate įsikūrė Augalininkystės tarnyba, turinti sąryšį su uostu.

Galbūt jūrinei visuomenei būtų maloniau, kad tame name būtų muziejus, tačiau sprendimas buvo toks. "Muziejus labai gerai, bet turi būti aišku, kas jį išlaikys ir iš kur tam gaus lėšų. Tačiau geros idėjos niekur nėra dingusios. Pastatas liko valstybinių institucijų jurisdikcijoje, ir kas gali paneigti, kad ateityje, sukaupus daugiau informacijos ir daugiau idėjų, jame bus įrengtas muziejus, o tarnybai surasta kita vieta. Tačiau dabar buvo priimtas toks greičiausias ir optimalus sprendimas", - aiškino Uosto direkcijos vadovas.

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder