Jie daro gėdą mūsų miestui

Jie daro gėdą mūsų miestui

Jau daugiau nei šimtą dienų dirbanti naujoji miesto valdžia kaip vieną iš savo prioritetų mini karą su pastatais vaiduokliais. Į šią kovą, pasitelkdamas savo pagrindinį ginklą - viešumą - įsitraukia ir "Vakarų ekspresas". Raginame padėti kovoti ir visus miestiečius.

Dienraštyje pradedame spausdinti straipsnių ciklą "Jie daro gėdą mūsų miestui". Juose viešinsime visas miesto piktžaizdes ir klausime atsakingų savivaldybės tarnautojų - kada ir kaip buvo baustas kiekvieno apleisto pastato savininkas. O jei jis dar nesulaukė nė vienos baudos - tai kodėl?

Miesto valdžia tikina, jog turi apleistų pastatų sąrašą, tačiau kad jis būtų tikrai išsamus ir pro atsakingų valdininkų akis nepraslystų nė vienas apsileidėlis, į kovą su mūsų Klaipėdai gėdą darančių pastatų savininkais kviečiame įsitraukti ir visus miestiečius.

Siųskite apleistų pastatų nuotraukas su jų adresais el. paštu [email protected] arba tradiciniu paštu "Vakarų ekspreso" redakcija, M. Mažvydo al. 3, Klaipėda. Aktyviausiems kovotojams redakcija periodiškai įteiks paskatinamuosius prizus.

Kas padaryta iki šiol?

Birželio pradžioje "Vakarų ekspresas" paskelbė, kad pernai už pastatų nepriežiūrą miestas skyrė vos 1 200 Lt baudų. Tada Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas teigė, kad bus padarytas aiškus neprižiūrimų pastatų registras, o kiekvienam iš tų pastatų bus numatytas visas spektras galimų taikyti priemonių.

"Įrankių ir sankcijų pakanka, trūksta nebent žmogiškųjų resursų, tačiau čia galima būtų pagalvoti ir apie naujus etatus, nes galimybė išjudinti procesą yra verta to", - tada sakė meras.

Praėjus porai savaičių po šios publikacijos apleistų pastatų problemą priminė ir Klaipėdos pramonininkai, susitikę su meru ir savivaldybės administracijos direktore Judita Simonavičiūte. Anot verslininkų, kasmet per didžiąsias vasaros šventes į uostamiestį suvažiuojantys žmonės mato vis tą patį vaizdą - miesto centre stūksančius "vaiduoklius". Savo svečius verslininkams tenka vežti tam tikru iš anksto pasirinktu maršrutu, kad jiems akių nebadytų griuvėsių vaizdai.

Tada J. Simonavičiūtė žadėjo, jog pirmiausia bus bandoma griauti sandėliukus.

Praėjus dar vienai savaitei informuota, jog Klaipėdos savivaldybė jau šiemet ruošiasi nugriauti kelis avarinės būklės statinius ar jų likučius. Minėti Puodžių g. 25, 27 esantys sandėliukai, Minijos g. 132, 139 likę sandėliukų degėsiai bei Vėtros gatvėje, pačiame paplūdimyje netoli molo, likę senosios gelbėjimo stoties raudonų plytų mūrai. Planuota, kad šiemet pavyks sutvarkyti Kretingos g. 86 likusių kiaulidžių griuvenas.

Kol kas paskutinis šūvis šiame fronte nuaidėjo praėjusią savaitę, kai miesto Tarybos Teritorijų planavimo komiteto posėdyje buvo pagarsintas planas nekilnojamojo turto mokesčiais spausti mieste esančių netvarkomų, apleistų pastatų savininkus. Tarybos svarstymui teikiamame sąraše - 39 objektai. Jų savininkams būtų taikomas maksimalus - 1 proc. nekilnojamojo turto mokesčio tarifas. Tiesa, politikai sąrašą nusiteikę dar pailginti. Komiteto nariai savivaldybės administracijai rekomendavo parengti išsamią apleisto ar neprižiūrimo nekilnojamojo turto analizę. Tačiau šią savaitę vyksiančiam miesto Tarybos posėdžiui teikiamas sprendimo projektas, kuriame yra tik tie patys 39 objektai.

Pirmoji "puošmena"

Gėdos sąrašą pradėsime pastatu Naujojoje Uosto gatvėje 5A. Administracinės paskirties pastatas, arba tai, kas iš jo liko, kelia grėsmę ir žmonėms, ir aplinkai.

Griuvenų savininkas - Baltarusijos pilietis Olegas Ermakas (gim. 1966 m.). Savivaldybės Statinių priežiūros poskyrio specialistai teigia apie jį turintys labai mažai duomenų, tad neaišku, kur ir kam išsiųsti reikalavimus, kam skirti baudą.

 
Šių griuvenų savininkas - Baltarusijos pilietis Oleg Ermak. Savivaldybės Statinių priežiūros poskyrio specialistai teigia apie jį turintys labai mažai duomenų, tad neaišku, kur ir kam išsiųsti reikalavimus, kam skirti baudą.

Apgailėtina būkle šis pastatas gali "pasigirti" jau seniai. 1992-aisiais iki tol savivaldybei priklausęs namas tuometės miesto Valdybos sprendimu buvo perduotas Klaipėdos higienos centrui. Šis juo naudojosi neilgai. Keletą metų stovėjęs niekam nereikalingas, 2002 m. lapkritį jau bepradedąs griūti pastatas buvo perduotas Valstybės turto fondui (VTF). Pastarasis kurį laiką namą nuomojo vienai bendrovei. Jos vadovai statinį šiek tiek paremontavo, bet vėliau visiškai jį apleido - nepadėjo nei daugkartiniai kvietimai pas miesto vadovus, nei raginimai apsitvarkyti. Ilgainiui tuščias pastatas tapo prieglobsčiu benamiams, degė, galiausiai įgriuvo stogas - liko vienos sienos.

2004-ųjų rudenį tuometinis meras Rimantas Taraškevičius informavo sužinojęs, jog dėl jam visiškai nežinomų priežasčių namo Naujojoje Uosto g. 5A privatizavimo procesas sustabdytas, o pastatą Klaipėdos apskrities viršininko administracija neva siūlanti pagal panaudos sutartį perduoti Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijai. Savivaldybė tąsyk raštu kreipėsi į Vyriausybę, Valstybinę kultūros paveldo komisiją, Kultūros ministeriją, VTF bei Klaipėdos apskrities viršininko administraciją, ir išdėstė motyvus, kodėl prieštarauja tokiam sprendimui. Po to savivaldybė sulaukė tuometinio Uosto direkcijos vadovo Sigito Dobilinsko rašto, informuojančio, kad direkcija į šį pastatą nepretenduojanti, nes šis jai esąs visiškai nereikalingas.

2006-ųjų pavasarį VFT pastatą pagaliau pardavė, bet laukiamų rezultatų tai nedavė. Negana to, naujieji savininkai buvo pradėję teismus dėl to, ar teisėtai šis XIX a. antrą pusę menantis pastatas Kultūros paveldo departamento Kultūros paveldo vertinimo tarybos sprendimu buvo įrašytas į Kultūros vertybių registrą.

Informacija

Siųskite apleistų pastatų nuotraukas su jų adresais el. paštu [email protected] arba tradiciniu paštu "Vakarų ekspreso" redakcija, M. Mažvydo al. 3, Klaipėda. Aktyviausiems kovotojams redakcija periodiškai įteiks paskatinamuosius prizus.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder