Paniška odontologų baimė. Kur kreiptis?

Paniška odontologų baimė. Kur kreiptis?

Protinę negalią turinčiam ir paniškai odontologų bijančiam klaipėdiečiui privačioje klinikoje teko susimokėti nemenką pinigų sumą už narkozę ir dviejų dantų plombavimą. Sunkiai besiverčianti vyriškio mama skėsčioja rankomis: nejaugi nuo šiol teks kaskart pakloti tokius pinigus?

Ponia Julijona "Vakarų ekspresui" pasakojo, kad anksčiau jos keturiasdešimtmečiam sūnui, gavus siuntimą, dantys buvo taisomi Klaipėdos universitetinėje ligoninėje. Tačiau šįsyk ligoninėje jai buvo atsakyta, kad įstaigoje nėra nei odontologo, nei anesteziologo, tad pacientui buvo pasiūlyta kreiptis į vieną uostamiesčio privačią kliniką. Neturėjusi kitos išeities, globėja sumokėjo 180 eurų už narkozę ir dviejų dantų plombavimą.

"Kreipėmės ir į kitas ligonines, bet nė viena įstaiga mums negalėjo padėti. Taigi teko susimokėti pas privatininkus", - skėsčiojo rankomis pašnekovė.

Tvarka nesikeitė

Klaipėdos universitetinės ligoninės vyriausiasis gydytojas Vinsas Janušonis aiškino, kad pirmojo lygio paslaugos - tokios kaip odontologija, ligoninėje nėra teikiamos.

"Mes nemokamai atliekame anesteziją, kai pacientai užsiregistruoja ir sutaria su iš kitos įstaigos atvykstančiu odontologu. Tačiau mes dantų netvarkome", - tvirtino V. Janušonis.

Apie ponios Julijonos kreipimąsi V. Janušonis nėra girdėjęs, tad konkrečios situacijos nekomentavo.

Klaipėdos miesto savivaldybės Sveikatos priežiūros skyriaus vedėja Janina Asadauskienė teigė, jog tvarka jau daugelį metų yra būtent tokia, kaip ją paaiškino V. Janušonis.

"Su universitetine ligonine pacientui reikia suderinti laiką dėl anestezijos ir odontologo kėdės. Na, o odontologą turėtų skirti pirminio lygio sveikatos centras, kuriam pacientas yra priskirtas. Stomatologo ligoninė neturi - įstaiga net neturi licencijos teikti odontologo paslaugas. Na, o bendrinė lygio nejautra yra antrinio lygio paslauga, tad ambulatoriškai niekas jos netaiko", - teigė Sveikatos apsaugos skyriaus vedėja.

Vis dėlto pirminio lygio įstaigos - VšĮ Jūrininkų sveikatos priežiūros centro Odontologijos skyriaus vedėjas Henrikas Galinauskas tvirtino, jog apie tokią sistemą jis nėra girdėjęs. Jis įsitikinęs, kad tiek Universitetinė, tiek Vaikų ligoninė turi savo odontologus, kurie ir turėtų suteikti tokią paslaugą.

"Jūs pati įsivaizduokite, kaip gali kažkoks gydytojas važiuoti į svetimą ligoninę, svetimą skyrių ir ten šeimininkauti?" - gūžčiojo pečiais pašnekovas.

Pasak H. Galinausko, būna atvejų, kai į Jūrininkų sveikatos priežiūros centrą kreipiasi tėvai, kurių vaikai turi panišką dantų taisymo baimę. Tokiais atvejais jie esą nukreipiami į Vaikų ligoninę.

Neįgaliesiems talkina Vaikų ligoninė

Dar pavasarį "Vakarų ekspresui" tuometė Klaipėdos vaikų ligoninės vyr. gydytoja Klaudija Bobianskienė komentavo, jog pastaroji įstaiga yra vienintelė uostamiestyje, teikianti minėtą paslaugą.

"Esame suderinę su Valstybine ligonių kasa, kad už paslaugas neįgaliesiems mums mokama kaip už vaikus. Taigi, nors turime tik vaikų anesteziologus, išimtiniais atvejais teikiame tokią pagalbą neįgaliesiems", - teigė K. Bobianskienė.

Pasak pašnekovės, paniškai odontologų bijančių žmonių pasitaiko nedaug, tačiau jų būna.

Lietuvos sutrikusio intelekto žmonių globos bendrijos "Klaipėdos viltis" pirmininkė Janina Tulabienė patikino, kad neįgaliesiems talkina Vaikų ligoninė.

"Su tais, kuriems reikalinga nejautra, reikia užsiregistruoti iš anksto, kadangi dažniausiai yra nusidriekusi norinčiųjų eilė. Neįgaliesiems reikalinga ir lydinčio žmogaus priežiūra. Praėjusiais metais tokios paslaugos reikėjo dviem asmenims", - komentavo pirmininkė.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder