Lietuvybės paieškos prie Baltijos jūros

Lietuvybės paieškos prie Baltijos jūros

Atvykę į Karklės SOS vaikų poilsiavietę sutikome būrį tarpusavyje angliškai kalbančių vaikų. Šie vaikai gimė Didžiojoje Britanijoje, lietuvių išeivių šeimose, tačiau lietuvybės pasisemti atvyko į Baltijos pajūrį.

Londone, daugiausiai mišriose lietuvių šeimose, augantys vaikai lietuvių kalbos mokosi ir lietuviškas tradicijas pažįsta lituanistinėje etnokultūros ir dramos mokykloje "Bitė". Antrus metus lituanistinės mokyklėlės mokiniai atostogauja Lietuvoje ir turi galimybę artimiau ir giliau pažinti savo tėvų bei senelių gimtinę.

Praėjusiais metais "Bitės" stovykla dūzgė Vilniaus regione.

"Pirmosios stovyklos metu supratome, kad daugelis Lietuvos muziejų ir kitų lankytinų vietų neturi edukacinių programų, skirtų užsieniečiams vaikams. Jokios kalbos ir istorijos jiems neįdomios, jie viską nori patys pačiupinėti ir suprasti. Todėl šįsyk prieš stovyklą pajūryje sugalvojome tokį bendrą projektą su mokiniais iš Slengių daugiafunkcio centro bei Gargždų "Kranto" pagrindinės mokyklos", - pasakojo lituanistinės etnokultūros ir dramos mokyklos "Bitė" įkūrėja bei stovyklos vadovė Virginija Stukaitė-Laniauskienė.

"Bitės" vaikai kūrė 5 minučių videopamokas anglų kalba apie lankytinas bei įsimintinas Londono vietas, o Klaipėdos rajono vaikai - lietuviškus siužetus apie Mažosios Lietuvos įžymybes: Gintaro muziejų, Klaipėdos Teatro aikštę ir kitas vietas.

VĖTRUNGĖS. Kiekvienas stovyklos dalyvis išsivežė paties nuspalvintą Kuršių marių laivų simbolį - vėtrungę. Lituanistinės etnokultūros ir dramos mokyklos "Bitė" nuotr.

Klaipėdos rajone ir Londone gyvenantys vaikai rugpjūčio 4-12 dienomis susitiko stovykloje Karklėje ir kartu lankė pajūrio ir pamario įžymybes. Lietuvos jūrų muziejuje jie stebėjo Kalifornijos liūtų ir delfinų pasirodymus, Kalvystės muziejuje kalė papuošalus, lankėsi Klaipėdos piliavietėje, Gintaro muziejuje Palangoje išmoko atskirti tikrą gintarą, Nidoje kūrė vėtrunges, Agluonėnų etnografinėje sodyboje vėlė vilną ir ragavo su lupena virtų bulvių su kastiniu, plaukė laivu Kuršių mariomis, kūrė laužą, kepė duoną ir skaičiavo žvaigždes.

Lietuviškai paklausti, kas stovykloje patiko labiausiai, vaikai vienbalsiai ir lietuviškai atsakė, jog Baltijos jūra ir kelionės, žavėjosi delfinais, gintaru ir vėtrungėmis, kurias išsivežė lauktuvių į Londoną tėvams.

"Dalyvavau stovykloje antrą kartą. O Lietuvoje lankiausi jau gal 8 kartą. Būtinai atvažiuosiu ir kitąmet, nes noriu susitikti su čia sutiktais draugais, kurių nebus Anglijoje", - sakė 10 metų Kajus.

V. Stukaitė-Laniauskienė pažymėjo, jog didžiausias lituanistinės stovyklos Lietuvoje efektas, jog lietuvių kilmės vaikai pradeda geriau ir lengviau kalbėti lietuviškai.

"Bitės" mokykla Londone yra tik papildomo ugdymo mokykla, kurioje vaikai lietuviškai mokosi kalbėti ir girdi lietuvių kalbą vos porą valandų per savaitę, stovykloje gi jie lietuvių kalbą girdėjo ir vartojojo visą savaitę", - džiaugėsi stovyklos iniciatorė.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder