Nidoje prasideda XV tarptautinis Thomo Manno festivalis
Naują trejų metų teminį ciklą, skirtą Nobelio literatūros premijai ir jos laureatams, pradedanti intelektualiosios kultūros šventė šiemet gvildens vieno iš jų - rašytojo bei poeto Czes?awo Mi?oszo, kurio knygos "Gimtoji Europa" pavadinimas ir yra šių metų festivalio epigrafas, idėjas. Dėmesio centre - daugiakultūrė ir daugiatautė Europa: kokią ją matome šiandien, koks kūrėjo vaidmuo šioje erdvėje, pasižyminčioje vienybe, demokratija ir unikalia kultūrine įvairove?
Festivalio žodžio programoje dalyvaus svečiai iš Vokietijos, Lenkijos ir Lietuvos. Savo naujausią leidinį "Nemunas - vienos Europos upės kultūros istorija" pristatys vokiečių publicistas bei kultūros istorikas Uwe Rada. Apie rašytojo balsui šių dienų Europos kontekste tenkančią reikšmę kalbės vienas žinomiausių Lenkijos ir Europos intelektualų Adamas Zagajewskis - poetas ir eseistas, daugelio prestižinių literatūros apdovanojimų laureatas, pernai nominuotas ir Nobelio literatūros premijai. Susitikime su bažnyčios istorike ir baroko žinove, mokslų daktare Irena Vaišvilaite bus diskutuojama tema "Apie viltį". Europarlamentaras profesorius Vytautas Landsbergis savo kūrybos vakare Mikalojaus Konstantino Čiurlionio muziką atliks kartu su garsiuoju Lietuvos saksofonininku Petru Vyšniausku.
Liepos 16 diena, kurią T. Mannas su šeima 1930-aisiais pirmąsyk atvyko į savo vasarnamį Nidoje, šiandien žinomą kaip jo memorialinis muziejus, tradiciškai bus skirta rašytojui: daug metų vokiečių kalbos ir kultūros propagavimui Goethe's instituto padaliniuose visame pasaulyje paskyręs germanistas, o šiandien - laisvas autorius, dėstytojas bei parodų kuratorius Dieteris Straussas pristatys knygą apie Mannų šeimos patirtį išeivijoje.
Festivalio muzikos programą, kaip ir kasmet, sudarys aštuoni koncertai. Atidarymo renginį, pianisto Daumanto Kirilausko fortepijoninės muzikos rečitalį, įprasmins premjera ir debiutas. Čia pirmąkart skambės festivalio užsakymu kompozitoriaus Osvaldo Balakausko sukurti "Čiurlionio metai" fortepijonui ir styginių orkestrui.
Šiemetinėje muzikinėje programoje skambės daugybė garsių šedevrų: gerų bičiulių Johanneso Brahmso ir Antonino Dvo??ko kameriniai ansambliai, Johanno Sebastiano Bacho kantata. Duoklę lietuviškai muzikai atiduos monografinis koncertas, skirtas kompozitoriaus Jurgio Karnavičiaus (1884-1941) paveldui pristatyti. Koncertuose pasirodys garsūs Lietuvos ir užsienio muzikai.
Kaip ir kasmet, festivalio svečiai kviečiami apsilankyti populiariose kino naktyse. Programoje - tarptautinio pripažinimo sulaukusios vokiečio Wimo Wenderso juostos, Lietuvos jaunųjų režisierių kūrybos pristatymas, režisieriaus Vytauto Damaševičiaus filmas, skirtas Czes?awui Mi?oszui, bei Kristijono Vildžiūno juosta "Kai apkabinsiu tave", įvertinta aštuoniose Lietuvos kino ir televizijos kino "Sidabrinės gervės" nominacijose. Žadama ir staigmenų.
T. Manno festivalis nepamiršta ir dailės mėgėjų. Neringos istorijos muziejuje bus atidaryta XIX a. pab.- XX a. pr. Rytų Prūsijoje, Nidoje sukurtų darbų, istorijos verpetuose iškeliavusių į Vokietiją ir vėl sugrįžusių į Lietuvą, paroda, kurią rengia VšĮ "Nidden" ir Mykolo Žilinsko dailės galerija. Tradicinė festivalio paroda V. ir K. Mizgirių galerijoje šiais metais skiriama menininkės Akvilės Zavišaitės (1962-1991) kūrybai.
Įprastas festivalio erdves: T. Manno memorialinį muziejų, Nidos evangelikų liuteronų bažnyčią, Neringos istorijos muziejų, V. ir K. Mizgirių menininkų namus, Urbo kalną, kur rengiamos kino naktys - šiemet papildys ir nauja pajūrio kultūros oazė - Nidos meno kolonija. Paskutinę festivalio dieną, liepos 17-ąją, šie modernaus meno namai pakvies į videoperformansų bei turiningų pokalbių vakarą.
Rašyti komentarą